Sposoby na usunięcie żelaza z wody

Czy wasza woda ma pomarańczowy lub rudy kolor albo metaliczny zapach, lub smak? To wyraźny znak rozpoznawczy, że jest ona zanieczyszczona żelazem. Dzieje się tak, gdy żelazo przenika do wody przez system kanalizacyjny, który uległ znacznej korozji. Woda zanieczyszczona żelazem nie tylko wpływa na smak i jakość spożywanego jedzenia, ale również może spowodować uszkodzenie mienia: pozostawić plamy na praniu i uszkodzić sprzęt AGD. Jak usunąć żelazo z wody i jakie odżelaziacze wody zastosować?

Rozpoznawanie problemu

Przed zagłębieniem się w różne metody na usuwanie żelaza z wody, najlepiej zacząć od dokładniejszego zapoznania się z rodzajem zanieczyszczeń żelaznych, które mogą się w niej pojawić. W ten sposób będzie można wybrać metodę usuwania żelaza odpowiednią do swojej sytuacji. W wodzie można znaleźć trzy rodzaje żelaza. Są to cząsteczki żelaza (III), żelaza (II) i bakterii żelazowych. Żelazo (III) jest najłatwiejsze do zidentyfikowania spośród tych trzech, ponieważ charakteryzuje się wyraźnym odcieniem czerwonawym do pomarańczowego. Żelazo (II) jest niewidoczne gołym okiem, a bakterie żelazne rozwijają się tam, gdzie występuje żelazo. Można użyć zestawów do testowania wody w domu, aby zweryfikować obecność zanieczyszczeń po przeprowadzeniu testu wizualnego. Można również wysłać próbki wody z Twojego źródła do laboratorium w celu przetestowania. Cały niezbędny sprzęt potrzebny do wyeliminowania tego problemu znajdziecie w sklepie Global Water.

Zmiękczanie

Woda zanieczyszczona żelazem jest uważana za wodę twardą. Usuwanie z niej żelaza i manganu rozwiąże ten problem. Zmiękczacze wody są przeznaczone do usuwania zbędnych minerałów, w tym żelaza. Jeśli jednak zawartość tego pierwiastka w wodzie jest zbyt duża, zwykły zmiękczacz nie jest najlepszym wyborem. Standardowe zmiękczacze wody nie są urządzeniami filtrującymi i mogą nie funkcjonować poprawnie w przypadku wysokiego zanieczyszczenia. Poziom pH wody jest również wskaźnikiem, kiedy nie należy używać zmiękczacza wody. Jeśli jest on zbyt wysoki, zmiękczacze nie będą działać.

Napowietrzanie

Woda zanieczyszczona żelazem jest uważana za wodę twardą. Usuwanie z niej żelaza i manganu rozwiąże ten problem. Zmiękczacze wody są przeznaczone do usuwania zbędnych minerałów, w tym żelaza. Jeśli jednak zawartość tego pierwiastka w wodzie jest zbyt duża, zwykły zmiękczacz nie jest najlepszym wyborem. Standardowe zmiękczacze wody nie są urządzeniami filtrującymi i mogą nie funkcjonować poprawnie w przypadku wysokiego zanieczyszczenia. Poziom pH wody jest również wskaźnikiem, kiedy nie należy używać zmiękczacza wody. Jeśli jest on zbyt wysoki, zmiękczacze nie będą działać.

Filtrowanie

Do natychmiastowego utleniania zalecany jest filtr do wody usuwający żelazo. Taki odżelaziacz wody wygląda jak przeciętny zmiękczacz wody, z tym wyjątkiem, że wykorzystuje utleniające media filtracyjne do usuwania żelaza. Jednak istnieją różne warunki potrzebne do skutecznego działania filtra tego rodzaju. Trzeba mieć pewność, z jakim typem żelaza ma się do czynienia, aby wiedzieć, jakiego rodzaju filtra potrzebujesz. Jeśli woda zawiera elementy materii organicznej, sam filtr nie będzie w stanie jej oczyścić. W takim przypadku wymagana jest obróbka chemiczna.

Utlenianie chemiczne

Obecność żelaza w wodzie sprzyja rozwojowi bakterii żelazowych. Aby skutecznie usunąć te bakterie, można przeprowadzić utlenianie przez dodanie chloru lub nadmanganianu potasu do wody. Odżelaziacz wody regenerowany solanką również sprawdzi się świetnie. Po chemicznym utlenianiu należy przeprowadzić filtrację wody w celu usunięcia użytych środków. Jeśli jednak stężenie żelaza jest zbyt wysokie, utlenianie chemiczne może nie być najszybszą odpowiedzią.